Metaverse ve vergi sistemine ilişkin yazıları okuyunca ve Youtube sunumlarını izleyince, sorular ve cevaplar kafamda uçuştu.

Metaversede şirketler ticaret yaparsa, vergi mevzuatına göre düzenlenecek belgeler ile ilgili birden fazla senaryo oluşturulabilir. Şirketlerin sanal alemdeki varlıkların satışından elde ettiği kazanç, ticari kazanç olsun diyelim.

-Şirketin dijital varlık satışında Vergi Usul Kanunu’na göre düzenlemesi gereken belgeler ne olacak?

-Bir şirket Twitter da paylaştığı bir gönderinin NFT’si sattığında fatura düzenleyecek mi?

-Sahte NFT’ler satıldığında fatura düzenlenirse VUK 359 kapsamında sahte belge olarak kabul edilecek mi?

-Şirketin dijital varlık satışında e-fatura düzenlerse fatura tipi ne olacak? Fatura tipi, temel fatura mı ticari fatura mı olacak?

-Metaverse yapılan ticarette fatura kimin adına düzenlenecek? Şirketin avatarı adına mı fatura düzenlenecek? Şirketin üç tane avatarı varsa hangisi adına fatura düzenlenecek? Şirketin üç tane avatarı varsa bu avatarlar şirket ortağı mı sayılacak?

1.Senaryo: Şirket NFT satarsa fatura düzenleyebilir.

Şirketin fatura düzenleyebilmesi için Vergi Usul Kanunu’nda 229.maddedeki fatura tanımına dijital varlık ibaresi eklenebilir.

2.Senaryo: Şirket NFT satarsa e-varlık makbuzu(dijital varlık makbuzu) düzenleyebilir.

Şirketin e- varlık makbuzu düzenleyebilmesi için Vergi Usul Kanunu’nun fatura yerine geçen belgeler kısmına, e-varlık makbuzuna ilişkin yasal hükümler eklenebilir. E-varlık makbuzu (dijital varlık makbuzu) şeklinde bir format belge oluşturulabilir. Makbuz içeriğinde şu hususlar olabilir.

-Makbuzu veren şirketin dijital unvanı, dijital adresi, dijital kimlik numarası

-Müşterinin dijital unvanı, dijital adresi, dijital kimlik numarası

-Alınan dijital paranın miktarı

- Dijital paranın dijital cüzdana alındığı tarih

yazılır ve taraflarca elektronik imza ile imzalanır. 

Gürcü GÜNGÖR
Vergi Başmüfettişi

https://www.dunya.com/kose-yazisi/sirketin-avatari-adina-fatura-duzenlenecek-mi/657463

Leave a comment

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

Hakkımızda

 ö z d o ğ r u l a r, Adana da 18.08.1988 tarihinde kurularak, Mali Müşavirlik faaliyetine başlamıştır. 

Sektöründe en iyi olma duygusu ile personeline "Kalite" bilincini yerleştirmeyi, Kalite Yönetim Sistemini sürekli iyileştirmeyi, müşterilerine en iyi hizmeti sunmayı, amaç edinerek, 2003 Yılında, alanında Türkiye' de ilk olarak ISO 9001: 2000 Belgesi almıştır.

 

Mali Takvim

Öne Çıkanlar

  • Deprem Nedeniyle Ağır Hasar Kaydı Olan Gayrimenkullere İlişkin Verilecek GMSİ Beyanında Zararın Gider Olarak İndirilip İndirilemeyeceği T.C. GELİR İDARESİ BAŞKANLIĞI İzmir Vergi Dairesi Başkanlığı Gelir Kanunları…
  • Zirai Kazanç Yönünden Gelir Vergisi Mükellefiyetinin Yanı Sıra Ticari Kazanç Mükellefiyetinin De Olması Durumunda, Geçici Vergi Bildiriminde Nasıl Beyan Edileceği GİB Ankara VD Başkanlığı Özelgesi Tarih : 03.09.2021 Sayı : 38418978-120[37-20/32]-269530 GVK…
  • İktisadi Kıymetlerin Güncel Hale Getirilmesi (VUK Geçici 32 ile Yeniden Değerleme) 7326 Sayılı Kanun kapsamında Vergi Usul Kanunu’nun Geçici 31 inci…
Top