Ortağı olduğu şirketten sigortalı bildirilmek 01.10.2008 tarihi öncesi yasal iken bu tarihten sonra 5510 sayılı Kanun ile yasaklanmıştı.

Ancak bu yasak getirilirken 01.10.2008 tarihi öncesinden beridir ortağı olduğu şirketten sigortalı bildirilenlerin durumu kazanılmış hak olarak sayılıp “Durumlarında değişiklik oluncaya kadar” bu haklarını devam ettirebiliyorlardı.

Ancak işten çıkış ve yeniden giriş, ortağı olduğu bir şirketten diğerine geçiş yapmak gibi nedenler durumlarında değişiklik sayılıyor bunu dışında sorunsuz olarak sigortalılıklarını sürdürebiliyorlardı.

Eğer ortağı olduğu şirketten sigortalı bildirilen kişinin bu durumu durumda değişiklik nedeniyle SSK sigortalılığı bozulsa ve emekliliği Bağ-Kur’a geçse bile aktarma aşamasında yasal haklar kaynaklı birkaç uzman müdahalesi ile bu sorun da çözülebiliyor, SSK emekliliği yine kotarılabiliyordu.

Ben de gerek radyo programlarında, köşe yazılarımda hep bu soruna işaret ederek uyanış sağlamaya çalıştım.

Çoğu durumlarını “Önce sigortalı oldum sonra ortak oldum, bana bir şey olmaz” ya da sigortalılığımda kesinti olmadı ki Bağ-Kurlu olayım” gibi güncelliğini kaybetmiş genel geçer boş avuntularla durumlarına teşhis koydurmaktan imtina ettiler.

SGK “Altın Vuruş” Yapar

Böyle düşünmelerine SGK da zemin hazırlıyordu, zira bu durumda olanlar özellikle şirket ortaklığı durumlarında bir değişiklik yaşanmadıysa “Çat” diye kapılarını vuracak Bağ-Kur sorunu ile ancak ta ki emeklilik başvurusunda bulunduktan sonra karşılaşıyor, bu zamana kadar da sorun yok zannediyorlardı.

Emeklilik başvurusunda bulunduktan sonra da her şey geçmiş oluyor, zira kötü haberi 4-6 ay sonra aldıklarında emeklilikleri 3-4 yıl ötelenmiş olabiliyor. Bu da aşağı yukarı 100 bin TL’den 900 bin TL’ye kadar tutabilecek bir parasal zarar demek oluyor.

SGK ise tespit için adeta emeklilik başvurusu yapmayı bekliyor, bunda iş yoğunluğunun da payı var elbet. Bu durum da vatandaşın zararını, aksi yönden SGK’nın kârını artırmış oluyor.

İşte ortağı olduğu şirketten sigortalı bildirilenlerden 2008 sonrasında yeterli sayıda “durumda değişiklik” olayı meydana gelmemiş ve yeterince vatandaş mağduriyeti oluşmamış olsa gerek SGK 2019 yılında durduk yerde yeni ve daha etkili bir maraza çıkarıverdi.

2019/9 sayılı Genelge Ne Diyor?

2019/9 sayılı Genelgesi ile dedi ki: “Ortağı olduğu şirketten sigortalı olduğu ve 2008 sonrasında da durumunda değişiklik meydana gelmemiş olsa bile ben bu sigortalının ortağı olduğu şirketten sigortalılığını hangi tarihte başlamışsa o tarihten itibaren bozacağım.

Bu konuda hedef 2008 öncesinde bir şirkette çalışırken kendi şirketini kurup aralıksız olarak kendi şirketinde SSK sigortalılığı devam edenler ve bir şirket kurup şirketin ilk gününden itibaren o şirkette SSK sigortalısı olarak başlayanlardı.

Bu nedenle 2019 yılında emekliliği gelip de emeklilik başvurusu yapan ve geçmişinde ortağı olduğu şirketten sigortalı bildirilenlerin emeklilik talepleri ret cevabı yemeye başladı.

Bu sorunu yaşayanlardan ofislerimize başvuranların önemli bir bölümünü aktarma aşamasında diğer bir bölümüne de yargı yoluyla çözüm bulmaya başladık.

Uygulama devam ederken SGK kanuna aykırı genelgesinin etkisini artırmak amacıyla kendi genel yazısını çürüten yazılı talimatlar yayımlamaya da başladı ve aktarma işlemlerinde yurttaşın elini zayıflattı.

Ortağı Olduğu Şirketten Sigortalı Olarak Emekli Olanlar

Uygulama 2019 yılında emeklilik başvurusunda bulunanların durumlarını bozuyor gibi görünse de aslında öyle değil. Zira Ekim 2008 öncesinden beridir ortağı olduğu şirketten sigortalı bildirilip 2019 yılı öncesinde emekli aylığı bağlatabilenleri de etkiliyor.

Bu kapsamdakilerin emeklilik durumları bozulup aylıkları geri isteniyor.  İşte bu durum başına gelenler için de hukuki çözümümüz bulunuyor.

Şevket TEZEL

Fahrettin Kerim Gökay Cad. No:21/1

Hasanpaşa-Kadıköy/İSTANBUL

Tel: 216-5506009

Faks: 216-5506007

Gsm: 551-1008282

This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

https://alitezel.com.tr/ortagi-oldugu-sirketten-sigortalilik-iptali-emeklileri-de-vuruyor-9663/

 

Leave a comment

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

Hakkımızda

 ö z d o ğ r u l a r, Adana da 18.08.1988 tarihinde kurularak, Mali Müşavirlik faaliyetine başlamıştır. 

Sektöründe en iyi olma duygusu ile personeline "Kalite" bilincini yerleştirmeyi, Kalite Yönetim Sistemini sürekli iyileştirmeyi, müşterilerine en iyi hizmeti sunmayı, amaç edinerek, 2003 Yılında, alanında Türkiye' de ilk olarak ISO 9001: 2000 Belgesi almıştır.

 

Mali Takvim

Öne Çıkanlar

  • İş Ortaklığından Doğan Zararın Kurum Kazancından İndirilip İndirilemeyeceği T.C.GELİR İDARESİ BAŞKANLIĞIBÜYÜK MÜKELLEFLER VERGİ DAİRESİ BAŞKANLIĞIMükellef Hizmetleri Grup Müdürlüğü…
  • Defter Beyan Sisteminde Defterlerin SGK’ya İbraz Şekli ve Yaşanan Sorunlar Defter Beyan Sisteminin kullanılmaya başlaması ile birlikte işverenlerin en çok…
  • Ticaret Bakanlığından 'Zorunlu Arabuluculuk' Açıklaması Ticaret Bakanlığı'ndan yapılan yazılı açıklamada, dava şartı arabuluculuk müessesesinin 28…

Duyurular

Top